ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Projekt OP VVV: Slezská univerzita v Opavě má svou vlastní hvězdářskou observatoř!

Praha, 26. listopadu 2019 – Z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání byl podpořen projekt Modernizace výukové infrastruktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, se kterým nás seznámí projektová manažerka Mgr. Yvona Kaniová.

Modernizace výukové infrastruktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě 

Název projektu:

Modernizace výukové infrastruktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě 

Realizátor:

Slezská univerzita v Opavě

Doba realizace:

1. 1. 2017 – 31. 12. 2022

Projekt byl podpořen celkovou dotací ve výši 164 434 740 Kč, z toho příspěvek EU činí 139 769 529 Kč.

 

 

 

„Slezská univerzita v Opavě má na střeše svou vlastní hvězdářskou observatoř, jedinou svého druhu v České republice. K dispozici jsou moderní přístroje a počítačová technika. Studium astrofyziky se tak posune od teorie k praxi a bude přístupné i laikům.“

Mgr. Yvona Kaniová, projektová manažerka

 

Bylo by možné ve zkratce váš projekt uvést a představit?

Projekt planetária za 60 milionů korun je součástí rozsáhlejší modernizace výukových prostor. Slezská univerzita plánuje do roku 2022 investovat celkem 160 milionů Kč. Kromě planetária Unisféra pořídí například nové audiovizuální vybavení 36 učeben.

V rámci projektu probíhá výrazná stavební modernizace a rekonstrukce objektu Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Součástí projektu je rovněž pořízení moderního vybavení, přístrojů a pomůcek pro výuku studentů vysoké školy. Mezi klíčové výukové vybavení patří zejména sférická projekce a související IT infrastruktura a různé laboratorní a měřicí přístroje určené pro posílení praktické stránky výuky. Navíc byla do objektů fakulty instalovaná nová strukturovaná kabeláž a optické rozvody, zásadní modernizací prošly aktivní prvky ICT infrastruktury.

Na střeše univerzity bylo vybudováno nové planetárium pro 50 osob. Co vše planetárium nabízí a pro koho je určeno?

Na skleněné kopuli o průměru osm metrů se mohou promítat 3D filmy až 50 divákům. Zařízení, které je ve střední Evropě ojedinělé svou kvalitou a ostrostí obrazu, má sloužit i veřejnosti. Když si na nebi vyberete jednu hvězdu mezi souhvězdím Labutě a Lyrou, na pozadí té hvězdy prochází exoplaneta a právě tuto planetu mohou díky nejmodernější technice pozorovat a zkoumat studenti fyzikálních a astrofyzikálních oborů na půdě opavské univerzity. Přesto, že je observatoř téměř přenosná, svou výkoností se vyrovná velkým hvězdárnám. Je dostatečně velká, aby zachytila opravdu velmi slabé objekty, které potřebujeme zkoumat, jako jsou například černé díry, exoplanety nebo neutronové hvězdy.

Nejdůležitější je ovšem speciální kamera. Ta snímá vesmírné obrazy, tělesa a nahrává je do počítače. Ten data zpracovává dál a to nejen pro studenty ale i pro veřejnost. Chtěli bychom přiblížit veřejnosti vědecká data pomocí obrazové prezentace. Na této myšlence se podíleli také studenti. Své dovednosti uplatnili například při tvorbě simulací vesmírných obrazců a prezentací virtuálních brýlí. Vytváříme počítačovou simulaci, která sleduje pohyb jednotlivých částic hmoty, a potom můžeme vytvořit vizualizaci pro vzdáleného pozorovatele.

V projektu uvádíte, že v planetáriu bude možné promítání v reálném čase anebo v režimu pre-rendered fulldome show. Co si můžeme pod tímto tajemným popisem představit?

Režim „pre-rendered“ znamená projekci připravených sférických filmů, které jsou vybaveny většinou také českým dabingem, kdežto projekce v reálném čase vzniká okamžitě díky systému Digistar 6, což je velmi pokročilé SW prostředí, které umožňuje ihned reagovat na dotazy studentů. Celý výklad je možné doprovázet projekcí ovládanou z malého tabletu, který má vyučující v ruce. Takto může probíhat výuka nejen astrofyziky a astronomie, ale třeba obecné fyziky, chemie, biologie nebo vybraných částí matematiky.

Mezi nové prostory patří i edukační centrum pro podporu praktických dovedností. Jaké praktické dovednosti centrum rozvíjí?

Vybudováním edukačního centra v prostorách objektu fakulty na Hradecké ulici v Opavě vzniklo nezbytné zázemí, které umožňuje názornou výuku odborných předmětů oboru zejména v oblasti hmotné kultury a kulturního dědictví. Jedná se především o praktickou aplikaci teoretických znalostí z oblasti prezentace a animace kulturního dědictví, přípravu terénních a experimentálních praktik, modelování vzorových situací při práci s různými cílovými skupinami posluchačů či nácvik praktických dovedností při využívání moderní audiovizuální a speciální přístrojové techniky.

Vybudované seminární centrum slouží jako prostor pro aktivity fakulty směřující k rozvoji mezinárodní vědecké spolupráce formou interních workshopů a školení. Výhodou nových prostor oproti standardním učebnám je jejich odpovídající kapacita, uspořádání umožňující výuku formou kulatého stolu, okamžitý přístup k rychlému internetovému připojení a přístup k příruční knihovně.

Zmodernizované je i multifunkční seminární centrum. Co zde studenty čeká?

Seminární centrum, které je umístěno do objektu na Masarykově třídě v Opavě, posílí individualizovanou práci studentů s historickými prameny, zejména z mezinárodních informačních zdrojů a spolupracujících institucí. Umožňuje již nyní konání oborových studentských konferencí a workshopů v přímé návaznosti na mezinárodní spolupráci. Rekonstruované prostory dovolují také pořádání malých workshopů a diskusních fór. Využívá se při tom vysoká variabilita pořízeného mobiliáře. V seminárním centru probíhá také příprava odborných studentských soutěží, workshopů s podílem studentů nebo společné vědecko-pedagogické aktivity či odborné konference.

Chtěla byste na závěr zmínit ještě něco, o čem nebyla řeč, či co bylo při rozhovoru opomenuto?

V neposlední řadě díky projektu bylo na naší fakultě vybudováno několik moderních interiérů a je všeobecně známo, že esteticky hodnotné prostředí velmi dobře kultivuje již samo o sobě. A to je další „přidaná hodnota“, která velmi dobře působí nejen na naše studenty, ale také na zaměstnance a naše hosty.

 

 

Investiční výzva financovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) je zacílená na infrastrukturní zajištění studijního prostředí a komplementárně doplňuje výzvu financovanou z Evropského sociálního fondu (ESF), která zahrnuje komplexní soubor aktivit, jejichž hlavním cílem je podpořit vysoké školy v systematickém zkvalitňování bakalářského a magisterského studia.

 

 

 

Foto: Archiv projektu