Modernizace výukové infrastruktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě
Název projektu:
Modernizace výukové infrastruktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě
Realizátor:
Slezská univerzita v Opavě
Doba realizace:
1. 1. 2017 – 31. 12. 2022
Projekt byl podpořen celkovou dotací ve výši 164 434 740 Kč, z toho příspěvek EU činí 139 769 529 Kč.
„Slezská univerzita v Opavě má na střeše svou vlastní hvězdářskou observatoř, jedinou svého druhu v České republice. K dispozici jsou moderní přístroje a počítačová technika. Studium astrofyziky se tak posune od teorie k praxi a bude přístupné i laikům.“
Mgr. Yvona Kaniová, projektová manažerka
Bylo by možné ve zkratce váš projekt uvést a představit?
Projekt planetária za 60 milionů korun je součástí rozsáhlejší modernizace výukových prostor. Slezská univerzita plánuje do roku 2022 investovat celkem 160 milionů Kč. Kromě planetária Unisféra pořídí například nové audiovizuální vybavení 36 učeben.
V rámci projektu probíhá výrazná stavební modernizace a rekonstrukce objektu Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Součástí projektu je rovněž pořízení moderního vybavení, přístrojů a pomůcek pro výuku studentů vysoké školy. Mezi klíčové výukové vybavení patří zejména sférická projekce a související IT infrastruktura a různé laboratorní a měřicí přístroje určené pro posílení praktické stránky výuky. Navíc byla do objektů fakulty instalovaná nová strukturovaná kabeláž a optické rozvody, zásadní modernizací prošly aktivní prvky ICT infrastruktury.
Na střeše univerzity bylo vybudováno nové planetárium pro 50 osob. Co vše planetárium nabízí a pro koho je určeno?
Na skleněné kopuli o průměru osm metrů se mohou promítat 3D filmy až 50 divákům. Zařízení, které je ve střední Evropě ojedinělé svou kvalitou a ostrostí obrazu, má sloužit i veřejnosti. Když si na nebi vyberete jednu hvězdu mezi souhvězdím Labutě a Lyrou, na pozadí té hvězdy prochází exoplaneta a právě tuto planetu mohou díky nejmodernější technice pozorovat a zkoumat studenti fyzikálních a astrofyzikálních oborů na půdě opavské univerzity. Přesto, že je observatoř téměř přenosná, svou výkoností se vyrovná velkým hvězdárnám. Je dostatečně velká, aby zachytila opravdu velmi slabé objekty, které potřebujeme zkoumat, jako jsou například černé díry, exoplanety nebo neutronové hvězdy.
Nejdůležitější je ovšem speciální kamera. Ta snímá vesmírné obrazy, tělesa a nahrává je do počítače. Ten data zpracovává dál a to nejen pro studenty ale i pro veřejnost. Chtěli bychom přiblížit veřejnosti vědecká data pomocí obrazové prezentace. Na této myšlence se podíleli také studenti. Své dovednosti uplatnili například při tvorbě simulací vesmírných obrazců a prezentací virtuálních brýlí. Vytváříme počítačovou simulaci, která sleduje pohyb jednotlivých částic hmoty, a potom můžeme vytvořit vizualizaci pro vzdáleného pozorovatele.
V projektu uvádíte, že v planetáriu bude možné promítání v reálném čase anebo v režimu pre-rendered fulldome show. Co si můžeme pod tímto tajemným popisem představit?
Režim „pre-rendered“ znamená projekci připravených sférických filmů, které jsou vybaveny většinou také českým dabingem, kdežto projekce v reálném čase vzniká okamžitě díky systému Digistar 6, což je velmi pokročilé SW prostředí, které umožňuje ihned reagovat na dotazy studentů. Celý výklad je možné doprovázet projekcí ovládanou z malého tabletu, který má vyučující v ruce. Takto může probíhat výuka nejen astrofyziky a astronomie, ale třeba obecné fyziky, chemie, biologie nebo vybraných částí matematiky.