ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Operační program Výzkum, vývoj, vzdělávání / MŠMT

Časté dotazy

Nejčastější otázky a odpovědi můžete vyhledávat, filtrovat a nebo nám můžete zaslat Nový dotaz.

Časté dotazy při řešení technických problémů s IS KP14+

Informace k realizaci projektů v době mimořádných opatření najdete ZDE.

Informace k realizaci šablon v době mimořádných opatření najdete ZDE.

Formulář

Nový dotaz

Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Je nějaké omezení na délku zahraničních pobytů pro členy odborného týmu?

V rámci výzvy Podpora excelentních výzkumných týmů je možné akceptovat zahraniční pobyt v délce do 12 měsíců a zároveň celková délka zahraničních pobytů nesmí přesáhnout 50% celkového času pracovníka v projektu. Tato podmínka se vztahuje vždy na konkrétního pracovníka, není vztažena pouze na pracovní místo. Do dlouhodobých zahraničních pobytů výzkumníků se nezapočítávají krátkodobé zahraniční výjezdy s délkou do 1 měsíce (např. konference, workshopy, apod.).

Odpověď platná k datu: 3. prosince 2018 10:12
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

KVZP je v projektu na 0,5 FTE. Je možné ze způsobilých výdajů hradit cestu KVZP mezi jeho pracovním místem v GB a pracovním místem v ČR?

Ne, nejdená se o způsobilý výdaj.

Odpověď platná k datu: 16. dubna 2017 13:21
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Lze např. česko-bavorské projekty, které jsou financované z národních prostředků započítat do indikátoru 2 03 12?

Není to možné. Nejedná se o otevřenou mezinárodní soutěž.

Odpověď platná k datu: 6. dubna 2017 12:46
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Pokud máme stanovenou sazbu nepřímých nákladů, skutečně ŘO nekontroluje dané výdaje? Musíme hlásit změny v rozložení těchto výdajů v průběhu realizace?

Nepřímé výdaje projektu příjemce nepředkládá poskytovateli ke kontrole a současně není příjemce povinen tyto nepřímé náklady účtovat na projekt, tj. odděleně od ostatních aktivit příjemce.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:06
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Pokud nemáme stanovenou sazbu NN, ale máme o ní zájem a máme dostatečné podklady, jak postupovat?

Lze, přes projektového manažera, domluvit osobní jednání na ŘO.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:05
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Stanovení nepřímých nákladů - pokud to nesmí být metodika speciálně vytvořená pro tento projekt, nicméně, příjemce zatím pro účely žádného jiného grantu metodiku nevytvářel a ustanovení jednotné metodiky za celou univerzitu není i z časových důvodů reálné, má smysl snažit se stanovení NN doložit?

Ano, lze například využít historická data za obdobné projekty. Příjemce má historicky určitou průměrnou spotřebu energií, vody, tepla, nákladů na účetní, právní služby, apod (obecně také "administrativní náklady"). Z pohledu stanovení sazby NN pro projekt je důležité stanovit částky pro jednotlivé položky administrativních nákladů, které mají být spotřebovány při realizaci projektu. Každá položka a její výše musí být dostatečně zdůvodněna (na základě spotřeby energií v předchozích letech, apod.). Do administrativních nákladů nelze zahrnovat výdaje, které jsou nezpůsobilé (např. výdaje na sankce, pokuty, přímé daně, úroky z úvěrů apod.)

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:05
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Příklad: položka pořádání konferencí za celý projekt přesáhne limit pro bagatelní zakázku, je příjemce povinen sčítat jednotlivá plnění nebo lze po jednotlivých letech zadávat plnění napřímo?

Projekt by měl už předem znát finanční objem, který bude vynaložen na tyto konference, proto je dle ŘO je vhodné sčítat předpokládané hodnoty plánovaných konferencí s obdobným zaměřením a postupovat v odpovídajícím režimu. Důkazní břemeno v případě podezŕení na dělení nese zadavatel.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:04
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Jak postupovat v případě, kdy je fyzická realizace projektu již zahájena a potřebujeme realizovat, pořizovat jednotlivá opakovaná plnění, ale ještě nemáme uzavřenou rámcovou dohodu?

Dle § 18 odst. 3 ZZVZ Jednotlivá část veřejné zakázky může být zadávána postupy odpovídajícími předpokládané hodnotě této části v případě, že celková předpokládaná hodnota všech takto zadávaných částí veřejné zakázky nepřesáhne 20 % souhrnné předpokládané hodnoty a že předpokládaná hodnota jednotlivé části veřejné zakázky je nižší než částka stanovená nařízením vlády. Zadavatel tedy může realizovat zakázky do 20% předpokládané hodnoty předmětné VZ s dodržením limitu 400 000 Kč bez DPH přímým nákupem.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:02
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Při zadávání zakázek se máme řídit účetním obdobím nebo celou délkou realizace projektu?

Dle § 18 odst. 2 ZZVZ součet předpokládaných hodnot částí veřejné zakázky podle odstavce 1 cit. ust.  musí zahrnovat předpokládanou hodnotu všech plnění, která tvoří jeden funkční celek a jsou zadávána v časové souvislosti. Každá část veřejné zakázky má být zadávána postupy odpovídajícími celkové předpokládané hodnotě veřejné zakázky. Z tohoto vyplývá, že ZZVZ již neupravuje sčítaní za účetní období, ale je nutné sčítat předpokládané hodnoty veřejných zakázek, které tvoří funkční celek a jsou zadávány v časové souvislosti.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:01
Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů

Příklad: opakované plnění, jiná pořizovací cena, dodavatel se vyjádří, že bude mít dodávku na skladě i například na podzim, ale nebude vědět, jaká bude cena?

Zadavatel v takovýchto případech v limitu VZMR může využít např. uzavřenou výzvu, která proces zadávání značně zjednodušuje. Dále je v rámci VZMR možné využít výjimku v bodu 12.2.6 odst. 3 PpŽP v případě, že by šlo o veřejné zakázky nahodilé povahy, tedy takové, které budou pořizovány dle zcela aktuálních potřeb zadavatele a které nelze objektivně dopředu vůbec předvídat (jedná se např. zakázky realizované v krajně naléhavých případech jako důsledek nepředvídatelných poškození a zničení určitých majetkových hodnot, apod.). Zadavatel však bude povinen v případě potřeby prokázat naplnění tohoto bodu, tedy, že skutečně nemohl objektivně předem vůbec předvídat pořizování předmětu plnění. Pokud se jedná o plnění s proměnlivou cenou, viz výše.

Odpověď platná k datu: 5. dubna 2017 15:00
...