Výzva č. 02_15_003 - Podpora excelentních výzkumných týmů
Oddíly výzvy
Anotace výzvy
1 Identifikace výzvy
1.1. patří k prioritní ose
- Prioritní osa 1: Posilování kapacit pro kvalitní výzkum
1.2 patří k investiční prioritě
- IP 1 – Posílení výzkumné a inovační infrastruktury a kapacit pro rozvoj vynikající úrovně výzkumu a inovací a podpora odborných středisek, zejména těch, jež jsou předmětem celoevropského zájmu
1.2.1 Specifický cíl
SC 1 - Zvýšení mezinárodní kvality výzkumu a jeho výsledků
1.3 Číslo výzvy
02_15_003
1.4 Typ podporovaných operací/projektů
Individuální projekt
1.5 Druh výzvy
Druh výzvy
1.6 Model hodnocení
Jednokolový
2 Časové nastavení
2.2 Datum vyhlášení výzvy, tj. zpřístupnění žádosti o podporu v IS KP14+
28. 8. 2015
2.3 Datum zahájení příjmu žádostí o podporu
28. 8. 2015, od 00 hod.
2.4 Datum ukončení příjmu žádostí o podporu
22. 2. 2016, do 00 hod.
2.5 Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace projektu
31. 10. 2022
2.6 Minimální/maximální délka trvání projektu
Minimální délka:
Maximální délka:
3 Forma podpory
3.1 Alokace na výzvu
3.3 Fond
Evropský fond pro regionální rozvoj
3.4 Způsob financování
Ex – ante. Výše první zálohové platby v rámci této výzvy
je stanovená na max. 20 % celkových způsobilých výdajů schváleného projektu. V případě PO OSS[1] je způsob financování nastaven v rámci této výzvy na ex - post[2] financování.
[1] Příspěvková organizace Organizačních složek státu
[2] Způsob financování ex – post je využíván jenom z pohledu evropského výkaznictví a není relevantní z hlediska dikce zákona o rozpočtových pravidlech a v souvislosti s výkladem pojmu neoprávněného použití finančních prostředků.
3.6 Míra podpory a podmínky spolufinancování
Projekty budou realizovány v rámci obou programových oblastí – tzn. v méně rozvinutých regionech a také na území více rozvinutých regionů.
Rozpad zdrojů financování:
Pro žadatele splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle bodu ee) odst. 15 Sdělení Komise (EU) Rámec pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01), kteří nejsou PO OSS:
Méně rozvinuté regiony – podíl EU – 85 %, národní podíl celkem 15 %, z toho podíl SR – maximálně 10 % a spolufinancování ze strany žadatele/příjemce minimálně 5 %. Platí, že v případě stanovení míry spolufinancování je na rozhodnutí žadatele jakou výši kofinancování vlastními zdroji si uplatní v rámci předkládané žádosti o podporu. Závazná je pro žadatele/příjemce minimální míra spolufinancování 5 %. Maximální možná míra spolufinancování ze strany žadatele/příjemce představuje 15 % celkových způsobilých výdajů projektu (tj. výši celého národního podílu).
Více rozvinuté regiony – V případě více rozvinutých regionů, kdy projekty budou mít dopad na obě programové oblasti v rámci jednoho projektu, aplikuje se při určení míry podpory poměr pro-rata. Při míře podpory poměrem pro-rata bude minimální podíl spolufinancování ze strany příjemce 5 % celkových způsobilých výdajů projektu (netýká se žadatelů, kteří jsou PO OSS). Podíl EU bude činit – 71,35 % a podíl SR – maximálně 23,65 % celkových způsobilých výdajů projektu. Tento podíl je vypočten na základě poměru pro-rata schváleného Monitorovacím výborem OP VVV, který je 61 % (MRR) a 39 % (VRR). V případě stanovení míry spolufinancování je na rozhodnutí žadatele jakou výši kofinancování vlastními zdroji si uplatní v rámci předkládané žádosti o podporu. Závazná je pro žadatele/příjemce minimální míra spolufinancování 5 %.
Pro žadatele splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle bodu ee) odst. 15 Sdělení Komise (EU) Rámec pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01), kteří jsou PO OSS:
Pro tento typ žadatelů je rozpad zdrojů financování v případě méně a také více rozvinutých regionů stejný, jako v případě že se nejedná o PO OSS s tím rozdílem, že celý národní podíl je spolufinancován ze SR a spolufinancování ze strany příjemce představuje 0% celkových způsobilých výdajů projektu.
Bližší informace nalezne žadatel v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část (kapitola 8.1.5.).
- Maximální a minimální výše celkových způsobilých výdajů: minimální výše celkových způsobilých výdajů na realizaci jednoho projektu je 40 mil. Kč, maximální výše celkových způsobilých výdajů na realizaci jednoho projektu je 250 mil. Kč
- informace o podmínkách veřejné podpory: Veškerá poskytnutá podpora bude poskytnuta příjemcům k realizaci ne-hospodářských aktivit, a to v souladu s Rámcem pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01) (dále jen „Rámec“), tudíž poskytované prostředky nemají charakter veřejné podpory ve smyslu čl. 107 Smlouvy o fungování Evropské unie.
- V této výzvě je zakázáno financování aktivit projektů Národního programu udržitelnosti I (LO), Národního programu udržitelnosti II (LQ) a projektů velkých infrastruktur (LM).
4 Oprávnění žadatelé a podmínky partnerství
4.1 Oprávnění žadatelé
Subjekty splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle bodu ee) odst. 15 Sdělení Komise (EU) Rámec pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01), PO OSS, které splňují definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle bodu ee) odst. 15 Sdělení Komise (EU) Rámec pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01).
4.2 Partnerství
Partnerství není povinně vyžadováno. Podmínky partnerství jsou vymezeny platnými Pravidly pro žadatele a příjemce – obecná část.
5 Věcné zaměření
5.1.1 Oprávněné aktivity
Věcné zaměřeníSpecifický cíl: Zvýšení mezinárodní kvality výzkumu a jeho výsledků
Cílem této výzvy je, ve spolupráci s předními mezinárodními vědeckými kapacitami, vytvořit a materiálně a technicky vybavit nové výzkumné týmy, které podpoří efektivní využití infrastruktur pro výzkum a vývoj, jejich rozvoj ve prospěch regionu, efektivní přenos znalostí ze zahraničí a schopnost vytvářet mezinárodně konkurenceschopnou kvalitu.
V rámci této výzvy budou podpořeny projekty s potenciálem špičkového výzkumu a vývoje, realizovaného novým výzkumným týmem pod vedením klíčového zahraničního vědeckého pracovníka nebo pracovnice, v infrastrukturách VaV center. Podpořeny budou projekty, které budou mít dostatečnou kvalitu a potenciál, aby mohly dosáhnout kritické velikosti a úspěšnosti v atraktivních výzkumných směrech, minimálně v kontextu Evropského výzkumného prostoru. Podpora bude směrovat zejména na investice do pořízení přístrojového, laboratorního a informačního vybavení pro výzkum a technologický rozvoj a do souvisejících lidských zdrojů. Podporován bude strategický rozvoj mezinárodní spolupráce formou budování jednoznačných vazeb se zahraničními výzkumnými partnery, které povedou k podávání společných návrhů projektů v prestižních mezinárodních grantových soutěžích (Horizon 2020, apod.).
Podporované aktivity:
a) Rozvoj kapacit výzkumných týmů – zvýšit výzkumný výkon VaV center propojením kvalitních mezinárodních týmů s vybudovanou výzkumnou infrastrukturou prostřednictvím přivedení a trvalého zapojení nových klíčových pracovníků
do infrastruktur VaV center.
b) Dobudování[1], modernizace či upgrade infrastruktury – materiálně a technicky vybavit nové výzkumné týmy a podpořit tvorbu poznatků majících potenciál z hlediska produkce aplikovatelných výsledků.
c) Rozvoj strategických partnerství – posílení mezinárodní dimenze a intenzivní vědecké spolupráce s předními výzkumnými organizacemi v zahraničí, mezinárodní spolupráce. K rozvoji dojde spoluprací s alespoň jedním subjektem a tato spolupráce bude podložena dohodou o spolupráci.
d) Řízení projektu – popis obsahu této aktivity je uveden v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část.
Aktivity uvedené výše pod písm. a) až d) jsou vždy povinnou součástí projektů a musí být realizovány ve vazbě na jedno VaV centrum.
[1] Dobudování – rozšíření existující kapacity VaV centra vázané na pořízení či využívání nových technologií, v rámci stávajících budov.
5.1.2 Vyloučené aktivity
- aktivity spojené se stavební činností, pokud nejsou spojené s nezbytnou instalací pořízených přístrojů,
- výstavba nových budov.
Soulad projektu s Národní výzkumnou a inovační strategií pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie) a/nebo jejími krajskými přílohami – projekt je realizován v souladu s alespoň jednou generickou znalostní doménou uvedenou v Národní RIS3 strategii. Žadatel popíše soulad a doloží jej v příloze k žádosti o podporu.
5.1.3 Cílová skupina
pracovníci výzkumných organizací
studenti doktorských studijních programů vysokých škol
5.1.4 Informace o počátečních/navazujících synergických výzvách
5.1.6 Udržitelnost
Udržitelnost projektu je stanovena po dobu 5 let od poslední platby příjemci. Plnění podmínek v době udržitelnosti projektu vychází z čl. 71 Obecného nařízení.
5.1.7 Indikátory
6 Územní zaměření
6.1 Přípustné místo dopadu
Místo dopadu realizace je území České republiky, tedy území méně rozvinutých regionů i více rozvinutých regionů.
6.2 Přípustné místo realizace
Operace musí být realizovány na území České republiky. Oprávněnost však nebude posuzována pouze z hlediska území, na kterém budou probíhat aktivity projektu, ale i z hlediska dopadu aktivit projektu na cílovou skupinu. To znamená, že aktivity nemusí být nutně realizovány pouze v přípustném místě realizace, ale musí být vždy ve prospěch cílové skupiny z určeného/určených regionu/regionů.
7 Způsobilost výdajů
7.1 Věcná a časová způsobilost
Věcná způsobilost (způsobilé výdaje): Věcná způsobilost výdaje je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část.
Časová způsobilost: Časová způsobilost je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část. Současně platí, že časově budou způsobilé výdaje související s aktivitami, které vznikly od data zahájení projektu. V rámci této výzvy je datum pro zahájení projektu nejdřív možné 1. 1. 2014. Podporu nelze poskytnout, pokud byl projekt fyzicky ukončen nebo plně proveden dříve, než žadatel předloží žádost o podporu, a to bez ohledu na to, zda žadatel provedl všechny související platby či nikoli. Nelze financovat zpětně způsobilé výdaje, které vznikly v souvislosti s ukončenými aktivitami.
7.2 Monitorovací období
Délka monitorovacího období je v rámci této výzvy stanovena na 6 měsíců.
7.3 Způsob vykazování celkových způsobilých výdajů
Způsob vykazování způsobilých výdajů: v rámci této výzvy bude využita zjednodušená forma vykazování výdajů. V rámci této výzvy bude část výdajů vykazována formou nepřímých nákladů. Paušální sazba nepřímých nákladů se stanoví jako podíl administrativních nákladů vůči způsobilým přímým nákladům projektu s tím, že sazba nepřímých nákladů nesmí překročit 25 %. Konkrétní paušální sazba bude uvedena v právním aktu o poskytnutí/převodu podpory.
Limity kapitol rozpočtu: Kapitola rozpočtu Osobní výdaje – na tuto kapitolu rozpočtu je stanoven limit max. 55 % celkových způsobilých výdajů projektu (tento limit se týká pouze osobních výdajů, které se vztahují na odborné pozice); kapitola rozpočtu Nákup služeb – na tuto kapitolu rozpočtu je stanoven limit max. 49 % celkových způsobilých výdajů projektu[1].
Nezpůsobilé výdaje:
- Jakékoliv výdaje přímo související s podporovanými aktivitami v projektech Národního programu udržitelnosti I (LO), Národního programu udržitelnosti II (LQ) a v projektech velkých infrastruktur (LM) nejsou pro tuto výzvu způsobilé.
- Další uvedené v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část a v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část.
[1] Limit v rámci kapitoly rozpočtu Nákup služeb je blíže specifikován v kapitole 5.2.5 v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část.
7.4 Limity rozpočtu
Kapitola rozpočtu Osobní výdaje – na tuto kapitolu rozpočtu je stanoven limit max. 55 % celkových způsobilých výdajů projektu (tento limit se týká pouze osobních výdajů, které se vztahují na odborné pozice); kapitola rozpočtu Nákup služeb – na tuto kapitolu rozpočtu je stanoven limit max. 49 % celkových způsobilých výdajů projektu[1].
[1] Limit v rámci kapitoly rozpočtu Nákup služeb je blíže specifikován v kapitole 5.2.5 v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část.
8 Náležitosti žádosti o podporu
8.0 Úvodní poznámka
- Přehled relevantních příloh žádosti o podporu včetně odkazu na elektronickou verzi vzorových dokumentů je uveden v navazující dokumentaci výzvy, konkrétně v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část.
- Podání žádosti o podporu probíhá prostřednictvím IS KP14+, odkaz: https://mseu.mssf.cz/index.aspx. Žádost o podporu je podávána v českém jazyce, anglická verze bude doložena formou přílohy žádosti o podporu.
- Povinnou součástí žádosti o podporu je také cost benefit analýza (CBA). Žadatel ji vyplňuje jako součást žádosti o podporu v IS KP14+.
8.1 Konzultace k přípravě žádosti o podporu
Žádost o podporu musí být opatřena elektronickým podpisem statutárního orgánu žadatele nebo osoby oprávněné podepisovat na základě pověření.
Konzultace k přípravě žádosti o podporu:
- Kontakt pro dotazy k podobě žádosti o podporu v IS KP14+: Mgr. Helena Hořáková
- E-mail: helena.horakova@msmt.cz
- Telefon: 234 814 263
Konání osobní konzultace je možné pouze v předem domluveném termínu. Nejpozději
5 pracovních dnů před konáním konzultace doporučujeme zaslat e-mailem kontaktní osobě výzvy projektový záměr/žádost o podporu, nebo alespoň upřesnit, co bude předmětem konzultace (věcné zaměření výzvy/finanční stránka projektu…).
Termíny seminářů pro žadatele: budou zveřejněny na webových stránkách na odkaze: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/seminare
8.2 Změny výzvy
U vyhlášených výzev lze provést úpravy formálního charakteru. Změna textace výzvy v oblasti věcného zaměření je možná pouze za účelem upřesnění textu. Podstata věcného zaměření nesmí být změněna. Změnou výzvy nesmí dojít k diskriminaci žadatelů či zhoršení jejich postavení. Výzvu a dokumentaci, která je součástí výzvy, je možné měnit v případech vynucených změnou právních předpisů nebo změnou metodického prostředí. V případě změn vyvolaných změnou metodického prostředí nesmí dojít k diskriminaci či ke zhoršení postavení žadatele.
Změny výzvy budou zveřejněny na webových stránkách MŠMT u vyhlášené výzvy
na odkaze: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyhlasene-vyzvy. Žadatelé budou informováni o zveřejnění změny výzvy prostřednictvím interní depeše zaslané přes IS KP14+.
U kolových výzev je nepřípustné provádět následující změny podmínek pro získání podpory (pokud nejsou vynuceny právními předpisy nebo změnou metodického prostředí):
- zrušit výzvu,
- snížit alokaci na výzvu,
- změnit maximální a minimální výši celkových způsobilých výdajů projektu,
- změnit míru podpory,
- změnit věcné zaměření výzvy,[1]
- změnit definici oprávněného žadatele,
- posun nejzazšího data pro ukončení fyzické realizace operace na dřívější datum,
- posun data ukončení příjmu žádostí o podporu na dřívější datum,
- měnit kritéria pro hodnocení a výběr projektů.
[1] Změna textace výzvy v oblasti věcného zaměření je možná za účelem upřesnění textu. Podstata věcného zaměření nesmí být změněna.
8.3 Přílohy výzvy
Příloha č. 1 Indikátory
Příloha č. 2 Hodnoticí kritéria
8.4 Další dokumentace k výzvě
8.5 Ostatní ustanovení
Na podporu není právní nárok. O konečné výši dotace rozhoduje poskytovatel dotace. Řídicí orgán si vyhrazuje právo výzvu pozastavit. Sankce za nedodržení podmínek výzvy a operačního programu budou stanoveny v právním aktu o poskytnutí/převodu podpory.