Výzva č. 02_16_018 - Rozvoj výzkumně zaměřených studijních programů
Oddíly výzvy
Anotace výzvy
Cílem výzvy je umožnit rozvoj lidských zdrojů pro výzkum a vývoj prostřednictvím rozvoje výzkumně zaměřených studijních programů, a to ve vazbě na strategii VŠ a priority RIS3 strategie. Výzkumně zaměřeným studijním programem se rozumí doktorský studijní program.
1 Identifikace výzvy
1.1. patří k prioritní ose
- Prioritní osa 2: Rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj
1.2 patří k investiční prioritě
- IP 1 – Zlepšování kvality a účinnosti a přístupu k terciárnímu a rovnocennému vzdělávání, zejména v případě znevýhodněných skupin, aby se zvýšila účast a úrovně dosaženého vzdělání
1.2.1 Specifický cíl
SC 5 - Zlepšení podmínek pro výuku spojenou s výzkumem a pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje
1.3 Číslo výzvy
02_16_018
1.4 Typ podporovaných operací/projektů
Individuální projekt
1.5 Druh výzvy
Druh výzvy
Komplementární výzva
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Prioritní osa 1
Specifický cíl 3 - Rozvoj systému strategického řízení a hodnocení kvality ve vzdělávání
Výzva Výzkumné infrastruktury pro vzdělávací účely – budování či modernizace
1.6 Model hodnocení
Jednokolový
2 Časové nastavení
2.1 Datum zveřejnění avíza výzvy na webových stránkách
17. 12. 2015
2.2 Datum vyhlášení výzvy, tj. zpřístupnění žádosti o podporu v IS KP14+1)
5. 2. 2016
- 1)
V případě, že bude IS KP14+ zpřístupněn pro příjem žádostí o podporu dříve nebo později než je uvedené datum bude tato informace zveřejněna na webových stránkách MŠMT v sekci pro žadatele a příjemce OP VVV.
2.3 Datum zahájení příjmu žádostí o podporu2)
5. 2. 2016, od 10 hod.
- 2)
V případě, že bude IS KP14+ zpřístupněn pro příjem žádostí o podporu dříve nebo později než je uvedené datum bude tato informace zveřejněna na webových stránkách MŠMT v sekci pro žadatele a příjemce OP VVV,
2.4 Datum ukončení příjmu žádostí o podporu
2. 9. 2016, do 14 hod.
2.5 Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace projektu
30. 9. 2022
2.6 Minimální/maximální délka trvání projektu
Minimální délka:
Maximální délka:
3 Forma podpory
3.1 Alokace na výzvu
3.2 Minimální/maximální výše celkových způsobilých výdajů
Minimální výše celkových způsobilých výdajů: 1 500 000 Kč
Maximální výše celkových způsobilých výdajů: 15 000 000 Kč (v případě podpory v režimu de minimis může být maximální výše podpory 200 000 EUR)
3.3 Fond
Evropský sociální fond
3.4 Způsob financování
Ex-ante. V případě, že žadatelem je organizační složka státu (OSS) – ex-post.
3.5 Výše 1. zálohové platby
U způsobu financování ex – ante bude výše první zálohové platby maximálně 20 % celkových způsobilých výdajů projektu. Konkrétní výše bude stanovena individuálně s přihlédnutím k finančnímu plánu uvedenému v žádosti o podporu a bude uvedena v právním aktu o poskytnutí/převodu podpory.
3.6 Míra podpory a podmínky spolufinancování
Konkrétní podmínky a pravidla spolufinancování pro tuto výzvu jsou uvedené v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část, kapitola 8.1.5. Pro rata – poměr pro-rata je definovaný schváleným dokumentem OP VVV a je specifikován v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část v tabulce kapitoly 8.1.5.
3.7 Informace o podmínkách veřejné podpory
Podpora vysokým školám, které poskytují vzdělávání organizované v rámci státního vzdělávacího systému a financované a kontrolované státem, bude poskytována v režimu nezakládajícím veřejnou podporu ve smyslu čl. 107 Smlouvy o fungování Evropské unie. Pokud bude partnerem této školy organizace pro výzkum a šíření znalostí dle Rámce pro státní podporu VaVaI 2014/C 198/01, bude i jemu, k výkonu nehospodářkých činností, poskytnuta podpora, která nemá charakter veřejné podpory ve smyslu čl. 107 Smlouvy o fungování Evropské unie. Další informace k podmínkám veřejné podpory jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce specifická část.
4 Oprávnění žadatelé a podmínky partnerství
4.1 Oprávnění žadatelé
Vysoké školy podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, které zároveň splňují definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle Rámce pro státní podporu VaVaI 2014/C 198/01:
- veřejné vysoké školy
- státní vysoké školy (organizační složky státu)
- soukromoprávní subjekty, jejichž hlavním účelem není vytváření zisku vykonávající veřejně prospěšnou činnost - soukromé vysoké školy (o. p. s)
- ostatní subjekty – soukromé vysoké školy (a. s., s. r. o)
4.2 Partnerství
Vymezení partnerství:
Partnerství je vyžadováno v případě aktivity č. 3 (viz Popis podporovaných aktivit), kde je nutné doložit partnerství se zahraniční VŠ, a aktivity č. 4, kde je vyžadováno partnerství na národní úrovni (mimo spolupráce fakult jedné VŠ). Pro ostatní aktivity není partnerství povinně vyžadováno. Oprávněnými partnery jsou mimo aktivitu č. 3:
Subjekty splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle Rámce pro státní podporu VaVaI 2014/C 198/01: organizační složky státu a příspěvkové organizace organizačních složek státu,
- veřejné vysoké školy,
- výzkumné organizace,
- soukromoprávní subjekty vykonávající veřejně prospěšnou činnost,
- ostatní subjekty
Podmínky partnerství jsou vymezeny platnými Pravidly pro žadatele a příjemce – obecná část. Konkrétní podmínky partnerství pro aktivity č. 3 a 4 jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce- specifická část, kapitola 13.
5 Věcné zaměření
5.1 Specifický cíl
SC 5 - Zlepšení podmínek pro výuku spojenou s výzkumem a pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje
5.1.1 Oprávněné aktivity
Žadatelé si volí minimálně jednu z aktivit č. 2 až 4, aktivita č. 1 je povinnou aktivitou každého projektu. Povinně volitelné aktivity musí vést k akreditaci. Ostatní podmínky (včetně doporučovaných aktivit) jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce- specifická část, kapitola 5.
Povinná aktivita:
Aktivita č. 1: Řízení projektu – popis obsahu této aktivity, je uveden v Pravidlech pro žadatele a příjemce- obecná část, v kapitole 5.2.4.
Povinně volitelné aktivity:
Aktivita č. 2: Tvorba a rozvoj výzkumně zaměřených studijních programů v souladu se strategií VŠ a s požadavky znalostní ekonomiky a potřebami trhu práce v oblasti výzkumu a vývoje (soulad s RIS 3); podporována je tvorba a rozvoj programů a jejich realizace i v cizím jazyce.
Aktivita č. 3: Tvorba výzkumně zaměřených studijních programů typu joint a multiple degree.
Aktivita č. 4: Tvorba a rozvoj doctoral school na národní úrovni včetně podpory interdisciplinarity a spolupráce.
Doplňující nepovinné aktivity k aktivitám č. 2 až 4:
Aktivita č. 5: Podpora Ph.D. studentů.
Aktivita č. 6: Zapojení odborníků z praxe a zahraničí při vytváření výzkumně zaměřených studijních programů.
Aktivita č. 7: Podpora zahraničních stáží akademických pracovníků a výzkumných pracovníků (zejména post doktorandů) s cílem využití příkladů dobré praxe v oblasti přípravy a rozvoje výzkumně zaměřených studijních programů.
5.1.2 Vyloučené aktivity
a) výuka a její zajištění v akreditovaných výzkumně zaměřených studijních programech
b) stavby, dobudování, rekonstrukce, upgrade infrastruktury nebo úprava prostorů
5.1.4 Informace o počátečních/navazujících synergických výzvách
5.1.5 Návaznost na strategie
- Soulad projektu s Národní výzkumnou a inovační strategií pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie) a/nebo jejími příslušnými krajskými přílohami – projekt je realizován v souladu s alespoň jednou generickou znalostní doménou nebo s alespoň jedním klíčovým odvětvím aplikací a aplikačním tématem uvedenými v Národní RIS3 strategii či regionální příloze.
- Soulad se strategickým dokumentem VŠ.
5.1.7 Indikátory
Každý projekt je povinen realizací aktivit konkrétního specifického cíle naplňovat minimálně jeden výstupový a jeden výsledkový indikátor tohoto specifického cíle. Více viz příloha č. 1 výzvy.
6 Územní zaměření
6.1 Přípustné místo dopadu
Místo dopadu realizace je území České republiky, tedy území méně rozvinutých regionů i více rozvinutých regionů.
6.2 Přípustné místo realizace
Operace musí být realizovány na území České republiky, s výjimkou aktivit č. 3, 5 a 7, kdy může být místo realizace území EU. Oprávněnost nebude posuzována pouze z hlediska území, na kterém budou probíhat aktivity projektu, ale i z hlediska dopadu aktivit projektu na cílovou skupinu. To znamená, že aktivity nemusí být nutně realizovány pouze v daném území, ale musí být vždy ve prospěch cílové skupiny z určeného/určených regionu/regionů.
7 Způsobilost výdajů
7.1 Věcná a časová způsobilost
Věcná způsobilost: Všechny náklady musí být spjaté s aktivitami uvedenými výše. Věcná způsobilost je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část (kapitola 8.7.1.) a specifické informace týkající se této výzvy jsou uvedené v kapitole 8.7.1. Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.
Časová způsobilost (od kdy, do kdy jsou časově způsobilé dané výdaje): Časová způsobilost je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce OP VVV – obecná část, současně platí, že výdaje jsou časově způsobilé od data vyhlášení výzvy. Podporu nelze poskytnout, pokud byl projekt fyzicky ukončen nebo plně proveden dříve, než žadatel předloží žádost o podporu, a to bez ohledu na to, zda žadatel provedl všechny související platby či nikoli. Další informace k časové způsobilosti pro tuto výzvu jsou uvedené v kapitole 8.7.1 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.
7.2 Monitorovací období
Délka sledovaného (monitorovacího) období je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část, kapitola 7.1.
7.3 Způsob vykazování celkových způsobilých výdajů
V rámci finančního řízení je stanovena forma zjednodušeného vykazování financováním paušální sazbou 40 % přímých způsobilých nákladů na zaměstnance za účelem pokrytí zbývajících způsobilých nákladů na projekt. Další informace k způsobu vykazování jsou uvedené v kapitole 8.6.2. Pravidel pro žadatele a příjemce - specifická část.
7.4 Limity rozpočtu
Pro projekty v rámci této výzvy nejsou stanoveny žádné limity kapitol rozpočtu.
8 Náležitosti žádosti o podporu
8.0 Úvodní poznámka
Přehled relevantních příloh žádosti o podporu včetně odkazu na elektronickou verzi vzorových dokumentů je uveden v navazující dokumentaci výzvy, konkrétně v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část. Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání je oprávněn aktualizovat vzory příloh žádosti o podporu v průběhu této výzvy. Aktuální verze těchto dokumentů je vždy k dispozici na: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vzorydokumentu-op-vvv. Aktualizace vzorů příloh žádosti o podporu není změnou této výzvy.
Podání žádosti o podporu probíhá prostřednictvím IS KP14+, odkaz: https://mseu.mssf.cz/index.aspx. Žádost o podporu je podávána v českém jazyce.
Žádost o podporu musí být opatřena elektronickým podpisem statutárního orgánu žadatele nebo osoby oprávněné podepisovat místo něj na základě pověření.
8.1 Konzultace k přípravě žádosti o podporu
Před podáním žádosti o podporu mohou žadatelé konzultovat znění projektového záměru se zástupci ŘO - kontaktní osobou.
- Kontakt pro dotazy k podobě žádosti o podporu: Ing. Tomáš Jeřábek
- E-mail: tomas.jerabek@msmt.cz
- Telefon: +420 234814011
Upozornění pro žadatele:
- Telefonické konzultace budou poskytovány pouze v pondělí a čtvrtek od 9:00 do 12:00 hod. a od 13.00 do 15:00 hod.
- E-mailové dotazy budou vyřizovány průběžně, nejpozději do 5 pracovních dnů od obdržení e-mailu.
- Konání osobní konzultace je možné pouze v termínu předem domluveném s výše uvedenou kontaktní osobou výzvy.
- Nejpozději 5 pracovních dnů před konáním konzultace se doporučuje zaslat e-mailem kontaktní osobě výzvy konkrétní dotazy/oblasti, které budou předmětem konzultace.
- Předmětem konzultace nebude kontrola správnosti vyplnění žádosti o podporu, za tu je plně zodpovědný žadatel.
Termíny seminářů pro žadatele: budou zveřejněny na webových stránkách na odkaze: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/seminare.
8.2 Změny výzvy
U této výzvy lze provést úpravy formálního charakteru, příp. úpravy věcného zaměření výzvy. Změna textace výzvy v oblasti věcného zaměření je možná pouze za účelem upřesnění textu. Podstata věcného zaměření nesmí být změněna. Výzvu a dokumentaci, která je součástí výzvy, je možné měnit v případech vynucených změnou právních předpisů nebo změnou metodického prostředí.
U kolových výzev je nepřípustné provádět následující změny podmínek pro získání podpory (pokud nejsou vynuceny právními předpisy nebo změnou metodického prostředí):
- zrušit výzvu,
- snížit alokaci na výzvu,
- změnit maximální výši celkových způsobilých výdajů projektu,
- změnit míru podpory,
- změnit věcné zaměření výzvy,1
- změnit definici oprávněného žadatele,
- posun nejzazšího data pro ukončení fyzické realizace operace na dřívější datum,
- posun data ukončení příjmu žádostí o podporu na dřívější datum,
- měnit kritéria pro hodnocení a výběr projektů.
Změnou výzvy nesmí dojít k diskriminaci žadatelů či zhoršení jejich postavení. Změny výzvy budou zveřejněny na webových stránkách MŠMT u vyhlášené výzvy na odkaze: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyhlasene-vyzvy. Žadatelé budou informováni o zveřejnění změny výzvy prostřednictvím interní depeše zaslané přes IS KP14+.
1 Změna textace výzvy v oblasti věcného zaměření je možná za účelem upřesnění textu. Podstata věcného zaměření nesmí být změněna.
8.3 Přílohy výzvy
a) Příloha č. 1 Indikátory
b) Příloha č. 2 Hodnoticí kritéria
8.4 Další dokumentace k výzvě
8.5 Ostatní ustanovení
Podpora je poskytována formou dotace, v případě, že oprávněným žadatelem je organizační složka státu, je podpora poskytována formou přímého přidělení finančních prostředků. Na podporu není právní nárok. O konečné výši podpory rozhoduje Řídicí orgán. Řídicí orgán si vyhrazuje právo výzvu pozastavit nebo předčasně ukončit (např. z důvodu vyčerpání alokovaných finančních prostředků). Sankce za nedodržení podmínek výzvy a operačního programu budou stanoveny v právním aktu o poskytnutí/převodu podpory.