ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vědci z projektů OP VVV získali prestižní ERC Advanced Granty

Hned čtyři čeští vědci získali vysoce prestižní granty udělované Evropskou výzkumnou radou. Dva z nich  jsou aktuálně zapojeni v projektech OP VVV,  jejichž cílem je mimo jiné vytvořit vhodné podmínky a zvýšit šance pro podporu českého výzkumu z prostředků Evropské výzkumné rady. 

Mezi podpořenými je doktor Josef Šivic z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), ČVUT v Praze, kde vede projekt Inteligentní strojové vnímání (IMPACT) podpořený z výzvy na podporu excelentních výzkumných týmů ve výši 122 milionů korun. Úspěšný byl také profesor Pavel Jungwirth, vedoucí vědecké skupiny z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, a zároveň vedoucí výzkumného programu 2 projektu Chemická biologie pro vývoj nových terapií, který byl z OP VVV podpořen ve výši půl miliardy korun.

ERC Advanced Grant je nejvyšší formou podpory Evropské rady pro výzkum (ERC), která je součástí programu Horizont Evropa. ERC Advanced Grant je určen pro uznávané lídry ve svém oboru, kteří chtějí realizovat riskantní, ale zároveň průlomové vědecké projekty. Každý oceněný může získat až 2,5 milionu eur na pět let. V České republice uspěli dále také fyzik Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR a profesor Michal Holčapek z Univerzity Pardubice.