- 22
Co je přesně výzkumný výstup vzniklý během realizace? Existuje někde přesná definice? (Str. 31 SPpŽP: Všechny případné výzkumné výstupy vzniklé během realizace mobility musí být publikované formou Open Access). Jak poplatek spojený s publikací formou open access hradit?
Výzkumné výstupy vzniklé během realizace nikde definované nejsou. Jedná se především o publikační výstupy (viz kapitola 2 Definice používaných pojmů SPpŽP). Co se rozumí výzkumnými výsledky je možné nalézt zde http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=29415
Definice druhů výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací http://www.vyzkum.cz/storage/att/2DB911A3086BC7D47A5B5F462DC9F041/Druh%20výsledku.pdf
Poplatky spojené s úhradou open access je možné pokrýt z nákladů projektu nad rámec personálních výdajů.
- 21
Ve výzvě č. 50 je povinnost plného úvazku. Je možné úvazek rozdělit na část 0,8 jako vědecký pracovník a 0,2 jako vědecký pracovník - koordinátor?
Rozdělení úvazku možné je, musí se ovšem oběma částmi úvazku věnovat práci na mobilitě.
- 20
Je možné změnit supervizora projektu?
Změna supervizora je možná, nový supervizor by měl mít stejnou nebo podobnou kvalifikaci jako měl ten původní. A změna musí být odůvodněná, např. původní už v instituci nepracuje apod.
- 19
Je možné požádat o schválení výjimky ve výši úvazku na 1,2?
V Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část pro výzvu č. 27 je celá kapitola 8.7.2. napsaná specificky pro tuto výzvu, a tatáž kapitola v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část je pro mobility (tuto výzvu) nerelevantní. Úvazky výzkumných pracovníků v případě mobilit jsou v rámci podporovaných aktivit stanoveny na 1,0 nebo minimálně 0,5.
Pravidlo 1,2 je pro mobility nerelevantní, tzn., u zapojených výzkumníků se nesleduje, respektive je neomezuje.
- 18
Je možné vyslat pracovníka na služební cestu (resp. je nutné dodržet, že místo výkonu práce musí mít v době mobility v zahraničí, a tím pádem není možné vyslat pracovníka na služební cestu)?
Výzkumný pracovník je v pracovně-právním poměru k organizaci příjemce po celou dobu realizace mobility s místem výkonu práce v zahraničí.
Výzkumný pracovník nejede na služební cestu, ale stanovuje se mu místo výkonu práce v zahraničí.
- 17
Je v dokumentaci k výzvě stanovena podmínka pro výši úvazku pracovníka, na kterého je vázána mobilita?
Výzkumný pracovník je v době realizace mobility zaměstnán na plný pracovní úvazek (1,0). Tato podmínka vychází z podmínek výzvy Horizon 2020 MSCA.
- 16
Jedná se v případě minimální částky uvedené v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část, která musí být poskytnuta výzkumnému pracovníkovi, o superhrubou mzdu?
Ano, v případě uvedených částek se jedná o superhrubou mzdu včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, FKSP, sociální fond a také zdravotní pojištění pro zaměstnance, který pobývá v zahraničí.
- 15
Jaký je rozdíl mezi výzkumným pracovníkem na úrovni senior a junior?
Definice výzkumného pracovníka seniora a juniora je uvedena v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část, kap. 2 Definice používaných pojmů str. 7.
Junior – výzkumný pracovník, který získal titul Ph.D. či obdobný maximálně 7 let před datem předložení žádosti o podporu.
Senior – výzkumný pracovník, který získal titul Ph.D. či obdobný 7 a více let před datem předložení žádosti o podporu.
- 14
Je podpůrný nástroj zdanitelný a podle jakých podmínek?
Záleží na způsobu, jakým bude podpůrný nástroj pracovníkovi proplacen. Danění se řídí českým právním řádem.
- 13
Od jakých subjektů je třeba zajistit doklad o bezdlužnosti?
Bezdlužnost se dokládá ve formě originálu nebo úředně ověřené kopie. Žadatel (s výjimkou PO OSS, PO územně samosprávných celků a státních VŠ) předkládá doklad o splnění bezdlužnosti vůči orgánům státní správy a samosprávy, finančnímu úřadu, zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení jako přílohu k žádosti o podporu. Doložení je kontrolováno v rámci kontroly přijatelnosti a formálních náležitostí a v případě, že žadatel tyto dokumenty nedoloží, je vyzván k jejich doplnění.
- 12
Je nutné k žádosti o podporu doložit již oboustranně podepsanou pracovní smlouvu?
Ano, k žádosti o podporu se při realizaci klíčové aktivity č. 1 dokládá oboustranně podepsaná pracovní smlouva mezi žadatelem a výzkumným pracovníkem (datum nástupu do zaměstnání může být k datu výjezdu na mobilitu).
- 11
Je možné přerušit mobilitu v jejím průběhu a na jak dlouhou dobu?
Ano, mobilitu výzkumného pracovníka lze přerušit. Pokud je předem plánováno přerušení mobility výzkumného pracovníka, je nutné přerušení zohlednit v předloženém harmonogramu. Přerušení mobility znamená přerušení realizace klíčové aktivity. Mobilitu je možné plánovaně přerušit opakovaně, avšak přerušení nesmí kumulativně přesáhnout dobu 6 měsíců. V závažných a řádně zdůvodněných případech může dojít k neplánovanému přerušení mobility výzkumného pracovníka na dobu maximálně 6 měsíců (v součtu všech přerušení). Tato změna je považována za podstatnou změnu projektu, bude tedy nutné její posouzení ze strany ŘO OP VVV, viz kapitola 7.2.2 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.
- 10
Bude se výzva Mobilita výzkumných pracovníků – MSCA – IF v roce 2018 opakovat?
V tuto chvíli ŘO uvažuje o vyhlášení další výzvy na podporu mobilit (nejen MSCA-IF). Zda dojde k podpoře i nefinancovaných MSCA-IF projektů, bude diskutováno v závislosti na vyhodnocení stávající výzvy.
- 9
Dojde-li k tomu, že pracovník, jehož mobilita je součástí podaného projektu do výzvy 02_017_050, upřednostní realizaci mobility z jiného zdroje, např. z opakované výzvy Horizon 2020 MSCA-IF, bude se v tomto případě jednat o porušení podmínek poskytnutí dotace a budou uplatňovány z toho vyplývající sankce?
Bude řešeno individuálně změnovým řízením. Příjemce musí podat žádost o podstatnou změnu projektu s návrhem na vyškrtnutí konkrétní aktivity (mobility) z projektu a snížením příslušných indikátorů. Tato změna bude posouzena ze strany ŘO OP VVV, viz kapitola 7.2 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.
Pokud se tak stane ještě před zahájením mobility, sníží se rozpočet projektu o částku určenou na danou mobilitu. Pokud se tak stane po započetí realizace mobility, stanou se náklady nerealizovaných jednotek dané mobility nezpůsobilými. Musí být přitom dodrženo naplnění bagatelní podpory/minimální délky trvání mobility. V kapitole 8.10 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část jsou pak uvedeny finanční postihy za předčasné ukončení mobility výzkumného pracovníka za podmínky splnění bagatelní podpory.
- 8
Bagatelní podpora je počítána za každé sledované (monitorovací) období zvlášť?
Bagatelní podpora je stanovena v rozsahu 960 hodin za celou dobu trvání mobility. U každé
podpořené osoby se postupně za každý měsíc zaznamená získaná časová dotace účastníka a při dosažení tohoto rozsahu se konkrétní osoba započítá do indikátoru 6 00 00 Celkový počet účastníků.
- 7
Jaké je datum výchozí hodnoty indikátorů?
Výchozí hodnota je u indikátorů nastavena ke dni zahájení fyzické realizace projektu.
- 6
Kde je uveden seznam všech „No money“ projektů výzvy Horizon 2020 – MSCA?
Výkonná agentura pro výzkum (REA) konkrétní jména žadatelů (ani z "no money" seznamu a dokonce ani těch úspěšných, kteří získají MSCA grant) z důvodu ochrany osobních údajů nezveřejňuje. O výsledcích hodnocení výzvy Horizon 2020 MSCA-IF jsou informováni jednotliví žadatelé (tzn. výzkumní pracovníci). Výzkumné organizace tedy musí provést interní analýzu, zda jejich zaměstnanci byli na seznam zařazeni.
- 5
Je v některé části dokumentace k výzvě uveden požadavek na výši úvazku a mzdy pracovníka v době návratové fáze?
Nastavení výše platu a úvazku v období návratové fáze je v kompetenci podpořené výzkumné organizace.
- 4
Pracovník hodlá využít podpůrný nástroj – Podpora rodiny výzkumného pracovníka, ale dosud nemá uzavřeno manželství, jeho uzavření očekává. Je možné doložit upravené Čestné prohlášení výzkumného pracovníka k nároku na rodinný příspěvek?
Ano, v tomto případě je možné doložit upravené čestné prohlášení. Podpůrný nástroj bude ale možné čerpat až od data uzavření manželství.
- 3
Zprávy o činnosti jsou zasílány ke kontrole každý měsíc samostatně? Mohou být předloženy i v anglickém jazyce?
Ne, Zprávy o činnosti se sice vypracovávají s frekvencí jednou měsíčně, ale předkládány jsou vždy souhrnně za celé sledované období (3, resp. 6 měsíců dle délky realizace) ve Zprávách o realizaci projektu (ZoR). Vzor Zprávy o činnosti je uvedený na webových stránkách MŠMT (zde), tento vzor má závaznou strukturu. K ZoR projektu jsou současně přikládány i dokumenty prokazující účast výzkumného pracovníka na konferencích/seminářích/workshopech.
Zprávy o činnosti mohou být předkládány i v anglickém jazyce.
- 2
Je komerční pojištění zahrnuto do maximální částky jednotkového nákladu?
Ano, mezi obligatorní výdaje zpravidla patří odvody na sociální a zdravotní pojištění, FKSP, sociální fond a také zdravotní pojištění pro zaměstnance, který pobývá v zahraničí apod., viz Pravidla pro žadatele a příjemce – specifická část, kap. 5.2.4, poznámky pod čarou 7, 8.
- 1
Kdo vykazuje jednotkový náklad vůči ŘO OP VVV – žadatel nebo pracovník, na kterého je mobilita vázána?
Náklady vykazuje vůči ŘO OP VVV vždy žadatel. Nutno ovšem upřesnit, že v rámci této výzvy byl zvolen model tzv. zjednodušeného vykazování výdajů, žadatel tedy ŘO vykazuje výdaje pouze prostřednictvím výsledků a výstupů.