ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Operační program Výzkum, vývoj, vzdělávání / MŠMT

Vyhlášená výzva

Žádost již nelze podat

4. července 2017 - 1. prosince 2017

Celkový objem

500 mil. Kč

Hodnocené žádosti

45 mil. Kč

Podpořené žádosti

0 mil. Kč

Předložené žádosti

42 mil. Kč

Vyřazené žádosti

7 mil. Kč

Zbývající objem

455 mil. Kč

Datum aktualizace

7. listopadu 2017

Výzva č. 02_17_050 - Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků – MSCA-IF (ukončená)

Oddíly výzvy

Anotace výzvy

Cílem výzvy je rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu formou podpory kvalitních projektů schválených na evropské úrovni z Horizonu 2020, Marie Skłodowska-Curie Actions, které jsou uvedené v „nomoney“ seznamu. Hlavním cílem je podpora profesního růstu výzkumných pracovníků, podpora kvalitního výzkumu, vzdělávání pro praxi, rozvoj komunikace a spolupráce. Podpořeny budou pouze projekty European Fellowships.

1 Identifikace výzvy

1.1. patří k prioritní ose

  • Prioritní osa 2: Rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj

1.2 patří k investiční prioritě

  • IP 1 – Zlepšování kvality a účinnosti a přístupu k terciárnímu a rovnocennému vzdělávání, zejména v případě znevýhodněných skupin, aby se zvýšila účast a úrovně dosaženého vzdělání

1.2.1 Specifický cíl

SC 5 - Zlepšení podmínek pro výuku spojenou s výzkumem a pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje

1.3 Číslo výzvy

02_17_050

1.4 Typ podporovaných operací/projektů

Individuální projekt se zjednodušenou formou vykazování nákladů

1.5 Druh výzvy

Druh výzvy
Průběžná výzva

1.6 Model hodnocení

Jednokolový

2 Časové nastavení

2.1 Datum zveřejnění avíza výzvy na webových stránkách

15. 6. 2017

2.2 Datum vyhlášení výzvy, tj. zpřístupnění žádosti o podporu v IS KP14+

4. 7. 2017

2.3 Datum zahájení příjmu žádostí o podporu

4. 7. 2017, od 13 hod.

2.4 Datum ukončení příjmu žádostí o podporu

1. 12. 2017, do 14 hod.

2.5 Nejzazší datum pro ukončení fyzické realizace projektu

31. 12. 2022

2.6 Minimální/maximální délka trvání projektu

Minimální délka:
12 měsíců
Maximální délka:
51 měsíců

3 Forma podpory

3.1 Alokace na výzvu

500 000 000 Kč

3.2 Minimální/maximální výše celkových způsobilých výdajů

Minimální výše výdajů: Neurčeno
Maximální výše výdajů: 250 000 000 Kč

3.3 Fond

Evropský sociální fond

3.4 Způsob financování

Ex-ante , ex-post (není možná kombinace ex-ante a ex-post financování v rámci jednoho projektu). Financování ex-post bude uplatněno pouze u žadatelů PO OSS.

3.5 Výše 1. zálohové platby

V případě ex-ante financování je stanovena výše první zálohové platby na max. 50 % celkových způsobilých výdajů projektu.

3.6 Míra podpory a podmínky spolufinancování

Míra podpory a podmínky spolufinancování jsou upraveny v kapitole 8.1.5 Pravidel pro žadatele a příjemce – obecná část a v kapitole 8.1.5 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.

3.7 Informace o podmínkách veřejné podpory

Podpořeny budou pouze projekty nezakládající veřejnou podporu ve smyslu čl. 107, odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie.

4 Oprávnění žadatelé a podmínky partnerství

4.1 Oprávnění žadatelé

Oprávněný žadatel musí splňovat všechny podmínky uvedené v kapitole 5.2.1 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.


Oprávnění žadatelé:
Subjekty splňující definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle Rámce pro státní podporu VaVaI2 (vysoké školy, veřejné výzkumné instituce, příspěvkové organizace organizačních složek státu a územních samosprávných celků, atd.)


Omezení výzvy:


Žadatel musí mít sídlo na území ČR.


Každý žadatel je oprávněn předložit nejvýše jednu žádost o podporu. Akceptována bude pouze první podaná žádost o podporu v IS KP14+, ostatní budou vyřazeny z procesu hodnocení. Zároveň platí, že žadatel může podat další žádost o podporu pouze v případě, že jeho dříve podaná žádost o podporu byla vyřazena v procesu hodnocení nebo byla žadatelem v průběhu procesu schvalování z jakýchkoli důvodů stažena.

Organizační složky státu, které splňují definici organizace pro výzkum a šíření znalostí dle definice Rámce pro státní podporu VaVaI, nejsou oprávněnými žadateli.

 

4.2 Partnerství

Partnerství není v této výzvě umožněno.

5 Věcné zaměření

5.1 Specifický cíl

SC 5 - Zlepšení podmínek pro výuku spojenou s výzkumem a pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti výzkumu a vývoje

5.1.1 Oprávněné aktivity

Podrobnosti k níže uvedeným aktivitám jsou uvedeny v kapitole 5.2.4 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.

Aktivita č. 1: Podpora „no money“ projektů MSCA – příjezdy do ČR

Aktivita č. 2: Podpora „no money“ projektů MSCA – výjezdy z ČR

Podpůrný nástroj: Podpora rodiny výzkumného pracovníka

Podpůrný nástroj nemůže být samostatnou aktivitou projektu, vždy se váže k aktivitě č. 1 nebo č. 2.

Obsahem aktivit jsou zejména vědecko-výzkumné pobyty zaměstnanců příjemce – tzv. mobility, případně návratová fáze v případě aktivity č. 2. Délka mobility (tj. čistého pracovního pobytu výzkumného pracovníka) se musí pohybovat v rozmezí minimálně 12 měsíců a maximálně 24 měsíců. Žadatel/příjemce má povinnost začít realizaci všech jednotlivých mobilit do 6 měsíců od vydání právního aktu o poskytnutí/převodu podpory. 

Pro aktivitu č. 2 Podpora „no money“ projektů MSCA - výjezdy z ČR je stanovena povinná návratová fáze. Návratová fáze musí trvat 6 měsíců a vztahuje se vždy k jednotlivým mobilitám. 

Podporované aktivity jsou blíže definovány v kapitole 5.2.4 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část. 

Rozdíly mezi podmínkami podpory z výzvy Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků – MSCA-IF v OP VVV a podpory z výzev Marie Skłodowska-Curie Actions – Individual Fellowships v Horizonu 2020 jsou uvedeny níže.

Obecně platné rozdíly: 

  • Oprávněným žadatelem/příjemcem ve výzvě Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků –
  • MSCA-IF je vždy organizace pro výzkum a šíření znalostí dle definice Rámce pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (2014/C 198/01) se sídlem na území ČR. 
  • Projekt bude ve výzvě Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků – MSCA-IF realizován formou individuálního projektu se zjednodušeným vykazováním nákladů. 
  • Žadatel/příjemce ve výzvě Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků – MSCA-IF je povinen spolufinancovat projekt dle metodiky Pravidla spolufinancování Evropských strukturálních a investičních fondů v programovém období 2014–2020, více viz kapitola 8.1.5 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část. 
  • Náklady na jednotlivé mobility jsou stanoveny dle zařazení jednotlivých výzkumných pracovníků na juniorskou či seniorskou pozici.

Další rozdíly platné pouze pro aktivitu č. 2: Podpora „no money“ projektů MSCA výjezdy z ČR:

  • Výzkumný pracovník musí být ve výzvě Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků – MSCA-IF zaměstnancem žadatele/příjemce. 
  • Ve všech aktivitách výjezdů z ČR je nutné realizovat povinnou návratovou fázi v délce 6 měsíců. 

5.1.2 Vyloučené aktivity

  • Samostatná klíčová aktivita Řízení projektu.
  • Realizace projektů předložených do Horizonu 2020- MSCA- Global fellowships
  • Pokud je v mobilitě výzkumného pracovníka zakomponován krátkodobý secondment (jak umožnují podmínky Horizon 2020 – MSCA-IF), který neodpovídá podmínkám stanoveným Řídicím orgánem pro oblast veřejné podpory, není tuto aktivitu možné podpořit. Není umožněno secondment z celé aktivity vyjmout, tj. celá aktivita je nezpůsobilá k financování z OP VVV.
  • Běžná výuka v době realizace mobility.

5.1.4 Informace o počátečních/navazujících synergických výzvách

Nerelevantní

5.1.5 Návaznost na strategie

Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky (Národní RIS3 strategie) – výzva přispívá ke klíčové oblasti změn B Zvýšení kvality výzkumu, konkrétně B. 1. 2 Zvýšit mezinárodní otevřenost veřejného výzkumu ČR, typové aktivitě Podpora mezinárodní mobility výzkumných, technických a administrativních pracovníků ve VaV a studentů a zároveň klíčové oblasti změn D Lepší dostupnost lidských zdrojů v počtu i kvalitě pro inovační podnikání, výzkum a vývoj,konkrétně D. 3. 3 Zvýšit atraktivitu výzkumné kariéry a kvalitu přípravy budoucích výzkumných pracovníků, typové aktivitě Posílení mezinárodní mobility v evropském výzkumném prostoru (ERA).

Další podmínky jsou uvedeny v kapitole 5.2.4 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.

6 Územní zaměření

6.0 Úvodní poznámka

Podmínky jsou uvedeny v kapitole 5.2.2. Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.

6.1 Přípustné místo dopadu

Území České republiky.

6.2 Přípustné místo realizace

Území České republiky, vybrané aktivity projektu mohou být realizovány i mimo území České republiky, a to na území EU i mimo EU.

7 Způsobilost výdajů

7.1 Věcná a časová způsobilost

Věcná způsobilost je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část a specifické informace týkající se této výzvy jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část. Současně platí, že poskytnutá podpora je neinvestičního charakteru.


Časová způsobilost výdajů je definována v Pravidlech pro žadatele a příjemce – obecná část. Další informace a specifika k časové způsobilosti v rámci této výzvy jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část. Současně platí, že výdaje jsou způsobilé ode dne vyhlášení výzvy v IS KP14+. Podporu na aktivitu nelze poskytnout, pokud byla aktivita ukončena nebo plně provedena dříve, než byl vydán právní akt o poskytnutí/převodu podpory.

7.2 Monitorovací období

Délka sledovaného období je pro tuto výzvu stanovena u projektů s délkou trvání 12 měsíců na 3 měsíce a u projektů s délkou trvání více než 12 měsíců na 6 měsíců, kromě prvního sledovaného období, které je stanoveno v délce 3 měsíců.

7.3 Způsob vykazování celkových způsobilých výdajů

Celkové způsobilé výdaje budou vykazovány zjednodušenou formou vykazování – Standardní stupnice jednotkových nákladů. Upřesňující informace jsou uvedeny v kapitole 8.6.2 Pravidel pro žadatele a příjemce – obecná a specifická část.

8 Náležitosti žádosti o podporu

8.0 Úvodní poznámka

Předložení žádosti o podporu probíhá prostřednictvím IS KP14+ na https://mseu.mssf.cz/index.aspx. Žádost o podporu musí být předložena v českém jazyce. Relevantní přílohy je možné doložit i v anglickém či slovenském jazyce, blíže je specifikováno v kapitole 18 Pravidel pro žadatele a příjemce – specifická část.


Žádost o podporu musí být opatřena elektronickým podpisem statutárního orgánu žadatele nebo osoby oprávněné podepisovat na základě plné moci.


Přehled příloh žádosti o podporu je uveden v Pravidlech pro žadatele a příjemce – specifická část, kap. 18. Aktuální verze vzorů příloh žádosti o podporu jsou vždy k dispozici na webových stránkách u vyhlášené výzvy (http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vyhlasene-vyzvy), vybrané přílohy jsou ke stažení také v IS KP14+. Řídicí orgán je oprávněn aktualizovat vzory příloh žádosti o podporu v průběhu této výzvy, aktualizace vzorů příloh žádosti o podporu není změnou výzvy.

8.1 Konzultace k přípravě žádosti o podporu

Před podáním žádosti o podporu mohou žadatelé konzultovat dílčí otázky se zástupci Řídicího orgánu. 

  • Konzultační e-mail pro dotazy k výzvě: dotazyMSCA@msmt.cz
  • Žadatelé mohou rovněž konzultovat dílčí otázky se zástupci Řídicího orgánu osobně. Poskytována bude maximálně 1 osobní konzultace na jednoho žadatele (IČO) v časovém rozsahu maximálně 60 minut. Osobní konzultace se budou konat pouze v termínu předem domluveném na výše uvedeném e-mailu. ŘO OP VVV upozorňuje žadatele, že osobní konzultace budou probíhat pouze ve středu. Konzultovány budou výhradně konkrétní dotazy k výzvě. Předmětem konzultace nebude kontrola správnosti vyplnění žádosti o podporu. 
  • Termíny seminářů pro žadatele budou zveřejněny na webových stránkách http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/seminare

8.2 Změny výzvy

Výzvu a navazující dokumentaci je možné měnit, zejména v případech vynucených změnou právních předpisů nebo změnou metodického prostředí. Změnou výzvy nesmí dojít k diskriminaci žadatelů či zhoršení jejich postavení. Změna textace výzvy v oblasti věcného zaměření je možná pouze za účelem upřesnění textu, podstata věcného zaměření nesmí být změněna.

Změny výzvy budou zveřejněny na webových stránkách MŠMT u vyhlášené výzvy. Žadatelé, kteří již mají založenou žádost o podporu v IS KP14+, budou informováni o zveřejnění změny výzvy také prostřednictvím interní depeše.

Je nepřípustné provádět následující změny podmínek pro získání podpory pro žádost o podporu, která již byla žadatelem podána.

  • zrušit výzvu,
  • snížit alokaci na výzvu,
  • změnit maximální a minimální výši celkových způsobilých výdajů projektu,
  • změnit míru spolufinancování,
  • změnit věcné zaměření výzvy,
  • změnit definici oprávněného žadatele,
  • posun nejzazšího data pro ukončení fyzické realizace projektu na dřívější datum,
  • posun data ukončení příjmu žádostí o podporu na dřívější datum,
  • měnit kritéria pro hodnocení a výběr projektů.

8.3 Přílohy výzvy

  • Příloha č. 1 Indikátory
  • Příloha č. 2 Kritéria pro hodnocení projektů
  • Příloha č. 3 Přehled hodnot korekčních koeficientů

8.4 Další dokumentace k výzvě

Pro žadatele a příjemce jsou závazné další podmínky uvedené v následující dokumentaci:

Vzor právního aktu o poskytnutí/převodu podpory je zveřejněn na http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/vzory-dokumentu-op-vvv

8.5 Ostatní ustanovení

Podpora je poskytována formou dotace. Na podporu není právní nárok. O konečné výši podpory rozhoduje Řídicí orgán. Řídicí orgán si vyhrazuje právo výzvu pozastavit nebo předčasně ukončit (např. z důvodu vyčerpání alokovaných finančních prostředků). Sankce za nedodržení podmínek výzvy a operačního programu budou stanoveny v právním aktu o poskytnutí/převodu podpory.